Dieta wegetariańska – czy jest zdrowa?

Coraz częściej świadomie rezygnujemy z mięsa. Wegetarianizm to nie tylko dieta, to także styl życia.

Jak wygląda dieta wegetariańska?

W dużym uproszczeniu dieta wegetariańska oznacza, że rezygnujemy z jedzenia mięsa i znacznym stopniu ograniczamy spożycie innych produktów odzwierzęcych, takich jak mleko, sery czy jajka.

Bardziej radykalną odmiana wegetarianizmu jest weganizm. Wydanie ze swojej diety całkowicie wykluczają pokarmy pochodzenia zwierzęcego, w tym na przykład miód. Powody rezygnacji z jedzenia mięsa mogą być bardzo różne. Niektóre osoby nie chcą przyczyniać się do cierpienia zwierząt. Zwłaszcza że w dzisiejszych czasach mięso jest produkowane na masową skalę, a zwierzęta takie jak kury czy świnie żyją w niezbyt dobrych warunkach. Zaprowadziła inni nie jedzą mięsa z powodów religijnych. Bez problemu znajdziemy też osoby, które po prostu nie przepadają za smakiem mięsa… Jedno jest pewne spożywanie wysokoprzetorzonej  żywności, w tym mięsa nie jest korzystne dla naszego zdrowia.

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Oczywiście, że tak. Jednak pod warunkiem że nasz jadłospis jest odpowiednio skomponowany. Na początku może to być trudne. Zwłaszcza w kwestii dostarczania odpowiedniej ilości białka. Dlatego na początku warto zasięgnąć porady specjalisty. Najlepiej dietetyka, który specjalizuje się właśnie w dietach bezmięsnych.

Nie jesteś pewny czy wegetarianizm to droga dla ciebie?  Nic straconego…

Postaw na fleksitarianizm. Dieta ta nie wyklucza całkowicie mięsa, tylko znacznie ogranicza jego spożycie. Fleksitarianie stawiają przede wszystkim na wysoką jakość spożywanego mięsa.

One thought on “Dieta wegetariańska – czy jest zdrowa?

Dodaj komentarz